t-test (מבחן t)

איך עושים מבחן t ב SPSS

t-test (מבחן t)

מבחן T מדגמים בלתי תלוי באמצעות SPSS

מבוא

מבחן הדגימה העצמאית (או מבחן t עצמאי, בקיצור) משווה את האמצעים בין שתי קבוצות לא קשורות באותו משתנה מתמשך תלוי. לדוגמה, ניתן להשתמש במבחן t בלתי תלוי כדי להבין אם השכר של בוגרי שנה א 'שונה על בסיס מגדר (כלומר, המשתנה התלוי שלך יהיה "משכורת ראשונה" ומשתנה הבלתי תלוי יהיה "מגדר", שיש לו שתי קבוצות : "זכר ונקבה"). לחילופין, ניתן להשתמש במבחן T בלתי תלוי כדי להבין אם יש הבדל בחרדת הבדיקה על סמך רמת ההשכלה (כלומר, המשתנה התלוי שלך יהיה "חרדת מבחן" והמשתנה העצמאי שלך יהיה "רמה חינוכית", שבה שני משתנים קבוצות "סטודנטים לתואר ראשון" ו"סטודנטים לתואר ראשון ").

זה "התחלה מהירה" מדריך מראה לך איך לבצע מבחן T עצמאית באמצעות SPSS לסטטיסטיקה, כמו גם לפרש ולדווח על התוצאות ממבחן זה. עם זאת, לפני שאנו מציגים לך את ההליך הזה, אתה צריך להבין את ההנחות השונות כי הנתונים שלך חייב לעמוד על מנת מבחן עצמאי T כדי לתת לך תוצאה חוקית. להלן נדון בהנחות אלה.

סטטיסטיקה ב-SPSS

הנחות

כאשר אתה בוחר לנתח את הנתונים שלך באמצעות מבחן T עצמאית, חלק מהתהליך כרוך בדיקה כדי לוודא את הנתונים שאתה רוצה לנתח ניתן למעשה להיות מנותח באמצעות מבחן T עצמאית. אתה צריך לעשות את זה כי זה רק מתאים להשתמש עצמאית מבחן t אם הנתונים שלך "מעביר" שש הנחות הנדרשות עבור מבחן t עצמאית לתת לך תוצאה חוקית. בפועל, בדיקה של שש ההנחות האלה מוסיפה מעט יותר זמן לניתוח שלך, המחייבת אותך ללחוץ על כמה לחצנים נוספים ב SPSS Statistics בעת ביצוע הניתוח שלך, כמו גם לחשוב קצת יותר על הנתונים שלך, אבל זה לא משימה קשה.

לפני שאנו מציגים בפניך שש הנחות, אל תתפלא אם, כאשר אתה מנתח את הנתונים שלך באמצעות SPSS Statistics, אחת מההנחות האלה או יותר מופרות (כלומר, לא מתקיימות). זה לא נדיר כאשר עובדים עם נתוני העולם האמיתי ולא דוגמאות הלימוד, אשר לעתים קרובות רק להראות לך איך לבצע מבחן T עצמאית כאשר הכל הולך טוב! עם זאת, אל תדאג. גם כאשר הנתונים שלך נכשל הנחות מסוימות, יש לעתים קרובות פתרון להתגבר על זה. ראשית, הבה נבחן את שש ההנחות הבאות:

הנחה # 1: המשתנה התלוי שלך צריך להימדד בסולם רציף (כלומר, הוא נמדד ברמת המרווח או ברמת היחס). דוגמאות למשתנים שעומדות בקריטריון זה כוללות זמן שינוי (נמדד בשעות), אינטליגנציה (נמדדת באמצעות ציון IQ), ביצועי בחינות (נמדדים בין 0 ל -100), משקל (נמדד בק"ג) וכן הלאה. ניתן ללמוד עוד על משתנים מתמשכים במאמר שלנו: סוגי משתנים.

הנחה # 2: המשתנה הבלתי תלוי שלך צריך להיות מורכב משתי קבוצות עצמאיות וקטגוריות. לדוגמה, משתנים בלתי תלויים העומדים בקריטריון זה כוללים מגדר (2 קבוצות: זכר או נקבה), מעמד התעסוקה (2 קבוצות: מועסקים או בלתי מועסקים), מעשנים (2 קבוצות: כן או לא), וכן הלאה.

הנחה # 3: אתה צריך עצמאות תצפיות, כלומר אין קשר בין תצפיות בכל קבוצה או בין הקבוצות עצמם. לדוגמה, חייבים להיות משתתפים שונים בכל קבוצה, כאשר אף משתתף אינו נמצא ביותר מקבוצה אחת. זה יותר של נושא עיצוב המחקר מאשר משהו שאתה יכול לבדוק, אבל זה הנחה חשובה של מבחן T עצמאית. אם המחקר שלך נכשל בהנחה זו, יהיה עליך להשתמש במבחן סטטיסטי אחר במקום בבדיקת t עצמאית (למשל, בדיקת t של דוגמאות). אם אינך בטוח אם המחקר שלך עומד בהנחה זו, תוכל להשתמש בבורר הבוחנים הסטטיסטיים שלנו, שהוא חלק מהתוכן המשופר שלנו.

הנחה # 4: לא צריך להיות חריגים משמעותי. Outliers הם פשוט נתונים בודדים הנתונים בתוך הנתונים שלך כי לא בצע את דפוס הרגיל (למשל, במחקר של 100 ציוני IQ התלמידים, שבו הציון הממוצע היה 108 עם רק וריאציה קטנה בין התלמידים, אחד התלמיד היה ציון של 156 , שהוא יוצא דופן מאוד, ואף עשוי לשים אותה העליון 1% של ציונים IQ בעולם). הבעיה עם outliers היא שהם יכולים להיות בעלי השפעה שלילית על מבחן T עצמאית, צמצום תקפות התוצאות שלך. למרבה המזל, בעת שימוש SPSS לסטטיסטיקה להפעיל מבחן T עצמאית על הנתונים שלך, אתה יכול בקלות לזהות outliers אפשרי. ב T משופרת שלנו מבחן T- מבחן, אנו: (א) להראות לך כיצד לזהות חריגים באמצעות SPSS סטטיסטיקה; ו (ב) לדון כמה אפשרויות יש לך כדי להתמודד עם חריגים. אתה יכול ללמוד עוד על המדריך המשופר שלנו T- מבחן עצמאי כאן.

הנחה # 5: המשתנה התלוי שלך צריך להיות מופץ באופן נורמלי לכל קבוצה של המשתנה הבלתי תלוי. אנו מדברים על מבחן ה- T העצמאי, המחייב רק נתונים רגילים, מכיוון שהוא די "חזק" להפרות של נורמליות, כלומר הנחה זו יכולה להיות מופרת מעט ועדיין לספק תוצאות תקפות. אתה יכול לבדוק את הנורמליות באמצעות הבדיקה Shapiro-Wilk של הנורמליות, אשר נבדק בקלות לשימוש SPSS לסטטיסטיקה. בנוסף לכך שתראה לך כיצד לעשות זאת במדריך הטיוני המשופר שלנו, אנו גם מסבירים מה תוכל לעשות אם הנתונים שלך נכשלים בהנחה זו (כלומר, אם היא נכשלת יותר מאשר במעט). שוב, אתה יכול ללמוד כאן יותר.

הנחה # 6: צריך להיות הומוגניות של שונות. אתה יכול לבדוק את ההנחה הזו ב SPSS לסטטיסטיקה באמצעות מבחן Levene להומוגניות של שונות. במבחן הטיימר העצמאי המשופר שלנו, אנו) א (מראים לך כיצד לבצע את מבחן ההבדלים של הונוגנטיות של סטיות ב - SPSS Statistics,) ב (להסביר כמה מהדברים שתצטרך לשקול בעת פירוש הנתונים שלך,) ג יש דרכים אפשריות להמשיך את הניתוח שלך אם הנתונים שלך נכשל לעמוד בהנחה זו (למידע נוסף כאן).

ניתן לבדוק את ההנחות # 4, # 5 ו- # 6 באמצעות SPSS Statistics. לפני שתעשה זאת, עליך לוודא שהנתונים שלך עומדים בהנחות מס '1, מס' 2 ו- # 3, אם כי אינך זקוק לסטטיסטיקה של SPSS כדי לעשות זאת. כאשר אנו עוברים להנחות מס '4, # 5 ו- # 6, אנו ממליצים לבדוק אותם בהזמנה זו משום שהיא מייצגת הזמנה שבה, אם הפרה בהנחה אינה ניתנת לתיקון, לא תוכל עוד להשתמש ב- t- (אם כי ייתכן שתוכל לבצע בדיקה סטטיסטית נוספת על הנתונים שלך). רק תזכרו שאם לא תפעילו את המבחנים הסטטיסטיים על הנחות אלה כראוי, התוצאות שתקבלו בעת הפעלת מבחן t עצמאי עשויות להיות תקפות. זו הסיבה שאנחנו מקדישים מספר קטעים של המדריך המשופר שלנו T- מבחן עצמאי כדי לעזור לך לקבל את זה נכון. אתה יכול לברר על המדריך המשופר שלנו T- מבחן עצמאי כאן, או באופן כללי יותר, התוכן המשופר שלנו בכללותו כאן.

בפרק, נוהל הבדיקה ב - SPSS Statistics, אנו ממחישים את ההליך SPSS לסטטיסטיקה הנדרשת לביצוע בדיקת t עצמאית בהנחה שלא הופרו הנחות כלשהן. ראשית, בחרנו את הדוגמה שבה אנו משתמשים כדי להסביר את הליך הבדיקה העצמאית של SPSS.

דוגמא

ריכוז הכולסטרול (סוג של שומן) בדם קשור לסיכון לפתח מחלת לב, כך שריכוזים גבוהים יותר של כולסטרול מצביעים על רמה גבוהה יותר של סיכון, וריכוזים נמוכים מצביעים על רמה נמוכה יותר של סיכון. אם אתה מוריד את ריכוז הכולסטרול בדם, הסיכון שלך לפתח מחלת לב יכול להיות מופחת. עודף משקל ו / או פיזית לא פעיל מגביר את ריכוז הכולסטרול בדם. שניהם תרגיל וירידה במשקל יכול להפחית את ריכוז הכולסטרול. עם זאת, לא ידוע אם פעילות גופנית או ירידה במשקל היא הטובה ביותר להורדת ריכוז הכולסטרול. לכן, חוקר החליט לחקור האם פעילות גופנית או ירידה במשקל התערבות יעילה יותר בהורדת רמות הכולסטרול. לשם כך גייס החוקר מדגם אקראי של זכרים לא פעילים, שסווגו כבעלי עודף משקל. מדגם זה חולק באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצה 1 עברה דיאטה מבוקרת קלוריות וקבוצה 2 התחייבה תוכנית אימון גופני. על מנת לקבוע איזו תוכנית טיפול היתה יעילה יותר, הריכוזים הכולסטרול הממוצע הושוו בין שתי הקבוצות בסוף תוכניות הטיפול.

הגדרת משתנים לקראת ניתוח בתוכנת SPSS

ב SPSS Statistics, הפרדנו את הקבוצות לניתוח על ידי יצירת משתנה קיבוצי הנקרא טיפול (כלומר, המשתנה הבלתי תלוי), ונתן ל "קבוצת הדיאטה" ערך של "1" ו "קבוצת המימוש" ערך של "2" (כלומר, שתי הקבוצות של המשתנה הבלתי תלוי). ריכוז הכולסטרול הוכנס תחת שם המשתנה כולסטרול (כלומר, המשתנה התלוי). ב T משופרת שלנו מבחן T- מבחן, אנו מראים לך כיצד להזין כראוי נתונים SPSS לסטטיסטיקה להפעיל מבחן T עצמאית (ראה כאן). תוכל ללמוד על תוכן הגדרות הנתונים המשופר שלנו באופן כללי כאן. לחלופין, יש לנו מדריך גנרי, "התחלה מהירה" כדי להראות לך איך להזין נתונים לתוך SPSS לסטטיסטיקה, זמין כאן.

מדריך לביצוע מבחן t (t-test) בתוכנה סטטיסטית SPSS

שמונת השלבים הבאים מראים לך כיצד לנתח את הנתונים שלך באמצעות מבחן T עצמאי ב- SPSS לסטטיסטיקה כאשר שש ההנחות בסעיף הקודם, הנחות, לא הופרו. בסוף שמונה שלבים אלה, אנו מראים לך כיצד לפרש את התוצאות ממבחן זה. אם אתה מחפש עזרה כדי לוודא שהנתונים שלך עומדים בהנחות # 4, # 5 ו- # 6, הנדרשות בעת שימוש במבחן T בלתי תלוי, וניתן לבדוק אותן באמצעות SPSS Statistics, תוכל לקבל מידע נוסף כאן.

1.

לחץ על: Analyze > Compare Means > Independent-Samples T Test

Independent Samples T Test in SPSS

יוצגו בפניך: Independent-Samples T Test

מבחן t למדגמים בילתי תלויים

2.

מעבירים את המשתנה התלוי, ציון, לתוך תיבת Test Variable(s) ומעבירים את המשתנה הבלתי תלוי, מין, לתיבת Grouping Variable על ידי הדגשת המשתנים הרלוונטיים ולחיצה על לחצני לחצן החץ הימני של SPSS. אתה תסיים עם המסך הבא:

מבחן t למדגמים בילתי תלויים הגדרת משתנים

לחץ על Define Groups ותגדיר אותן כפי שמופיע לעיל

4.

מכניסים 1 בקבוצה 1 ו-2 בקבוצה 2. (במקרים אחרים יכולים להיות מספרים אחרים)

5.

לחץ על הכפתור: continue

6.

אם עליך לשנות את מגבלות רמת האבטחה או לשנות את אופן ההכללה של מקרים, לחץ על הלחצן אפשרויות

7.

לחץ על הכפתור: ok spss

פלט של מבחן T עצמאית ב SPSS סטטיסטיקה

SPSS סטטיסטיקה מייצר שני טבלאות עיקריות של פלט עבור מבחן T עצמאית. אם הנתונים שלך עברו את ההנחה מס '4 (כלומר, לא היו חריגות משמעותיות), ההנחה מס' 5 (כלומר, המשתנה התלוי שלך היה מחולק בדרך כלל לכל קבוצה של המשתנה הבלתי תלוי) וההנחה מס '6 (כלומר, הייתה הומוגניות של שונות ), אשר הסברנו קודם לכן בסעיף הנחות, יהיה עליך רק לפרש את שני הטבלאות העיקריות. עם זאת, מכיוון שאתה צריך לבדוק את הנתונים שלך עבור הנחות אלה, תצטרך גם לפרש את הפלט SPSS לסטטיסטיקה אשר הופק כאשר בדק עבור אותם (כלומר, תצטרך לפרש: (א) boxplots השתמשת כדי לבדוק אם (ב) הפלט SPSS הסטטיסטי מייצר את מבחן Shapiro-Wilk של הנורמליות כדי לקבוע את הנורמליות, ו- (ג) הפלט SPSS של הסטטיסטיקה מייצר עבור המבחן של להון להומוגניות של שונות). אם אתה לא יודע איך לעשות את זה, אנו מראים לך במדריך משופרת שלנו T- מבחן עצמאית כאן. זכור שאם הנתונים שלך נכשלו באחת מההנחות האלה, ייתכן שהפלט שאתה מקבל מהליך הבדיקה העצמאית (כלומר, הטבלאות שאנו דנים בהן בהמשך) אינו חוקי, וייתכן שתצטרך לפרש טבלאות אלה באופן שונה.

עם זאת, במדריך "התחלה מהירה" זה, אנו לוקחים אותך דרך כל אחד משני הטבלאות העיקריות בתורו, בהנחה הנתונים שלך עמד בכל ההנחות הרלוונטיות.

הסבר תוצאות מבחן t SPSS

הסבר תוצאות

בטבלה זו ניתן לראות 10 גברים ו10 נשים. ממוצע צחונים של נשים הינו 88.1 וממוצע ציונים של גברים הינו 75.2 סטיית התקן 3.24722 ו-4.10420 בהתאמה.

הסבר תוצאות מבחן t SPSS levene s test

התוצאה שהתקבלה ב-LEVIES TEST הינה 0.320, לכן נתייחס לשורה ראשונה בלבד.נתון הבא שמעניין אותנו הוא Sig.2-talled והוא נמוך מ-0.05 זה אומר שהתוצאות שהתקבלו הינן מובהקות.

במקרה זה התקבלו תוצאות מובהקות וזה אומר שברמת מובהקות של 95% ניתן להעסיק כי ממוצע ציונים של נשים גבוהה מזה של גברים

ב T משופרת שלנו מבחן T- מדריך, אנו מראים לך איך לכתוב את התוצאות מן ההנחות שלך בדיקות עצמאית t- מבחן נוהל אם אתה צריך לדווח על זה עבודת הדוקטורט, תזה, המשימה או מחקר. אנו עושים זאת באמצעות הרווארד ו APA סגנונות (ראה כאן). כדאי גם לציין כי בנוסף לדיווח על התוצאות מההנחות שלך ומבחן T עצמאית, אתה צפוי יותר לדווח על גודל ההשפעה. אמנם יש דרכים רבות ושונות שאתה יכול לעשות את זה, אנו מראים לך כיצד לחשב את גודל האפקט מתוצאות SPSS לסטטיסטיקה במדריך הטיימר המשופר שלנו. גדלי האפקטים חשובים משום שבמבחן המבחן העצמאי ניתן להבחין אם ההבדלים בין האמצעים הקבוצתיים הם "אמיתיים" (כלומר, שונים באוכלוסייה), הוא אינו אומר את "גודל" ההבדל. מתן גודל השפעה בתוצאות שלך מסייע להתגבר על מגבלה זו. תוכל ללמוד עוד על המדריך המשופר שלנו לבדיקת T כאן, או על התוכן המשופר שלנו באופן כללי כאן. אם אתה משתמש בסטאטה במקום בסטטיסטיקה של SPSS, יש לנו מדריך "התחלה מהירה" כיצד להפעיל מבחן T עצמאי כאן.

כתבות דומות

צרו איתנו קשרמות